41 251 13 44

skarzysko@onet.eu

ul. Słowackiego 29, Skarżysko-Kamienna

Aktualności

Klasa VI a i VIII a w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Ważny spektakl o ważnej sprawie. 

„Niko, czyli prosta zwyczajna historia” to spektakl stworzony specjalnie dla osób w spektrum autyzmu i tych, którzy chcą zrozumieć ich sposób postrzegania świata. 

Historia bohaterów jest prosta. Niepotrafiący nawiązywać kontaktów z rówieśnikami Niko nie rozumie, dlaczego nie jest akceptowany przez innych. Jedyną osobą, która go rozumie i wspiera jest jego brat Maks. W sąsiedztwie pojawia się Nina, która zachowuje się inaczej niż wszyscy, których zna Niko. Nina próbuje zagadywać nowego sąsiada, ale początkowo nie rozumie jego zachowania i nieco dziwnych odpowiedzi. Wreszcie dochodzi do wniosku, że chłopak jest po prostu bardzo szczery i wszystko pojmuje bardzo dosłownie. Nina zaczyna rozumieć, że dla Niko ważne jest nawet wspólne milczenie, ważne jest zrozumienie i po prostu bycie z nim. 

Spektakl porusza i skłania do refleksji. Oprócz kwestii zrozumienia osób ze spektrum autyzmu podejmuje problem samotności, braku akceptacji, braku przyjaciół. 

Reżyserka spektaklu, Zofia Gustowska, postawiła na minimalizm w scenografii, muzyce i oświetleniu. Wszystko po to, żeby przedstawienie było odpowiednie dla osób neuroróżnorodnych. 

W spektaklu wystąpili: Wojciech Niemczyk (Niko), Andrzej Plata (Maks), Anna Antoniewicz (Nina). 

Spektakl obejrzeli uczniowie klasy VI a i VIII a.