41 251 13 44

skarzysko@onet.eu

ul. Słowackiego 29, Skarżysko-Kamienna

Aktualności

Wycieczka do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich

We wtorek (14.09.) i środę (15.09.) klasy IV-VIII Prywatnej Szkoły Podstawowej uczestniczyły w wycieczce do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie i rajdzie integracyjnym na Kamień Michniowski.
Przewodnicy obiektu w niezwykle ciekawy sposób opowiadali o pacyfikacji Michniowa.

Michniów został spacyfikowany przez niemieckie oddziały policyjne w dniach 12 i 13 lipca 1943 roku, za pomoc udzieloną partyzantom Armii Krajowej. W czasie dwudniowej pacyfikacji zginęło co najmniej 204 mieszkańców wsi (102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci w wieku od 9 dni do 15 lat), w większości spalonych żywcem. Dziewięć osób zostało aresztowanych i wywiezionych do obozu KL Auschwitz. Ponadto 18 kobiet zostało wysłanych na roboty przymusowe do Rzeszy. Cała wieś została doszczętnie spalona.
Po zwiedzaniu Mauzoleum każda z klas wraz z wychowawcami udała się na pieszą wędrówkę przez Rezerwat przyrody Kamień Michniowski , której głównym celem było magiczne miejsce - Kamień Michniowski.
Rezerwat przyrody Kamień Michniowski jest położony na terenie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, w nadleśnictwie Suchedniów w gminie Bodzentyn. Rezerwat ma powierzchnię około 10,5 ha. Obejmuje swą powierzchnią szczyt i fragment zachodniego zbocza najwyższego wzniesienia Pasma Sieradowickiego Gór Świętokrzyskich – Kamienia Michniowskiego o wysokości 435 m.n.p.m.
To były dwa wspaniałe dni, które jako społeczność szkolna mogliśmy spędzić razem, zwiedzając unikatowe miejsca, spacerując, rozmawiając i integrując się na nowo. Wyprawa miała na celu przybliżyć uczniom naszej szkoły jak piękny jest region, w którym mieszkamy. Wycieczka ta jest jednocześnie częścią projektu patriotycznego „Jestem patriotą – znam i kocham swoje miasto i okolice”.