41 251 13 44

skarzysko@onet.eu

ul. Słowackiego 29, Skarżysko-Kamienna

Aktualności

Śladami bolesnej historii

Dnia 29.10.2021r. klasa VIIIb w nagrodę za zwycięstwo w Szkolnym Konkursie Naukowo i Sportowo wybrała się wraz z opiekunami K. Włodarczyk-Buczek i D. Garbalą na wycieczkę do Miejsca Pamięci Auschwitz Birkenau. To był niezwykły dzień. Mogliśmy zwiedzać obóz w towarzystwie wspaniałego przewodnika, który w bardzo ciekawy i nietuzinkowy sposób opowiadał o tym szczególnym miejscu.


Obóz Auschwitz był przede wszystkim miejscem eksterminacji. W ciągu niespełna 5 lat istnienia w Auschwitz zginęło jak szacują historycy od 1 do 1,5 miliona ludzi. Wśród nich większość, czyli około 1-1,35 mln stanowili Żydzi. Nawet jeśli w innych obozach od 1943 r. w celu oszczędzenia siły roboczej obniżono śmiertelność, to w Auschwitz, do którego bez przerwy napływały nowe transporty, głównie Żydów, zasilające obóz w siłę roboczą, życie ludzkie nigdy nie miało większego znaczenia. Ze względu na rolę, jaką obóz Auschwitz odegrał w realizacji hitlerowskich planów zagłady, stał się on znanym na całym świecie symbolem hitlerowskiego ludobójstwa, w szczególności zagłady Żydów.
Wyjazd był bardzo udany. Słoneczna pogoda i niezwykle refleksyjna opowieść przewodnika o bolesnej historii miliona ludzi sprawiły, że ten październikowy dzień zapamiętamy na bardzo długo. Dziękujemy pani dyrektor Annie Grudzień za sfinansowanie kosztów transportu i pani Annie Majcherskiej za organizację wycieczki.