41 251 13 44

skarzysko@onet.eu

ul. Słowackiego 29, Skarżysko-Kamienna

Aktualności

Szkoła pamięta

Nasza szkoła po raz trzeci wzięła udział w akcji „Szkoła Pamięta” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Inicjatywa „Szkoła Pamięta” realizowana jest w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Uczniowie z klasy II a wraz z opiekunami Panią Agnieszką Harabin i Panem Damianem Garbalą odwiedzili „Pomnik harcerzy” przy ulicy Tysiąclecia w Skarżysku – Kamiennej, by poznać historię bohaterskich harcerzy, którzy w latach 1939 – 1945 oddali swoje życie za wolną Polskę. Uczniowie z klasy II a w imieniu całej społeczności Prywatnej Szkoły Podstawowej w Skarżysku – Kamiennej zapalili światełko pamięci oraz minutą ciszy uczcili pamięć wszystkich, którzy oddali życie za wolność Naszego kraju.
Kolejną inicjatywą w ramach akcji „Szkołą pamięta” w naszej szkole było zapalenie zniczy przez klasę VIII a z Panią Małgorzatą Lasotą na symbolicznych grobach polskich żołnierzy rozstrzelanych podczas II Wojny Światowej, znajdujących się na trasie Drogi Różańcowej. Na tej trasie umieszczone są również tablice informujące o historii lasów oraz związkach z walkami niepodległościowymi od powstania styczniowego do II Wojny Światowej.
Udział uczniów w akcji „Szkoła Pamięta” pozwala pielęgnować wśród młodych ludzi pamięć o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu i społeczności.