Sztandar szkoły

OD 8 MAJA 2014R.

SZKOŁA POSIADA
WŁASNY SZTANDAR

 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Utworzono: 22 listopad 2019 Opublikowano
A.R. Odsłony: 547

Uczniowie z Prywatnej Szkoły Podstawowej świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF
Prywatna Szkoła Podstawowa bierze udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska.

W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także Prywatna Szkoła Podstawowa w Skarżysku-Kamiennej, która zorganizowała w ramach tego dnia debatę z udziałem dyrekcji szkoły i władz lokalnych; wystawę „Moje prawa, ważna sprawa”; dzień niebieski dla uczniów całej szkoły. Uczniowie klasy V b przygotowali na tę okazję filmik o prawach dziecka oraz krótki pokaz taneczny.
W obchodach uczestniczyły również przedszkolaki z Prywatnego przedszkola językowego „Little People”.
To był piękny i wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu i radości. Oby każdy dzień był taki dla każdego dziecka na całym świecie.