Sztandar szkoły

OD 8 MAJA 2014R.

SZKOŁA POSIADA
WŁASNY SZTANDAR

 

Szlakiem historii - Warszawa

Utworzono: 03 listopad 2019 Opublikowano
D.G. Odsłony: 544

28 października 2019 roku klasy VI a, VI b, VI c, VII a i VIII a z wychowawcami udały się na wycieczkę do Warszawy. Celem wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Cmentarza Powązek Wojskowych.

W Muzeum Powstania Warszawskiego klasy szóste odbyły lekcję muzealną na temat „Powstańczy dzień powszedni”. Podczas tej lekcji uczniowie dowiedzieli się jak wyglądało życie codzienne Powstańców i ludności cywilnej w czasie walk powstańczych, jak wyglądało uzbrojenie walczących, jak radzono sobie z brakiem żywności, gdzie się ukrywano, jak się porozumiewano i jak wyglądała kwestia religii czy kultury w trakcie Powstania Warszawskiego. Dla klasy siódmej tematem przewodnim zwiedzania była lekcja „Barwa
i broń – uzbrojenie i umundurowanie powstańcze”. Podczas tej lekcji uczniowie poznali rodzaje powstańczej broni, typy umundurowania oraz sposoby zdobywania bądź samodzielnego konstruowania środków bojowych. Natomiast klasa ósma na lekcji „Stolica w ruinach” poznała Warszawę przedwojenną, okupacyjną oraz tę z okresu powstańczych walk. Dzięki tym zajęciom uczniowie poznali etapy zniszczeń i strat, jakie wówczas poniosła nasza stolica.
Po pobycie w Muzeum Powstania Warszawskiego uczniowie udali się na Cmentarz Powązki Wojskowe, gdzie między innymi odwiedzili groby „Alka” (Maciej Aleksy Dawidowski), „Rudego” (Jan Bytnar) i „Zośki” (Tadeusz Zawadzki) - bohaterskich harcerzy, którzy walczyli z hitlerowskim okupantem.
Po pełnym zadumy i refleksji pobycie w naszej stolicy powróciliśmy do Skarżyska – Kamiennej bogatsi o nowe doświadczenia.