Sztandar szkoły

OD 8 MAJA 2014R.

SZKOŁA POSIADA
WŁASNY SZTANDAR

 

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Utworzono: 03 marzec 2021 Opublikowano
D.G Odsłony: 184

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta.

Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 roku. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są bohaterowie, „którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych  społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. Żołnierzy Wyklętych określa się również „Żołnierzami Niezłomnymi ” lub „żołnierzami drugiej konspiracji”.

1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 roku. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. 

W roku największej aktywności podziemia (rok 1945) działało w nim nawet 200 tysięcy konspiratorów. Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. Wielu po torturach i brutalnych przesłuchaniach zginęło – zamordowanych skrytobójczo lub na podstawie wyroków komunistycznych sądów. Ich ciała zostały zakopane w masowych, ukrytych i bezimiennych miejscach, aby słuch o nich zaginął. W ten sposób władze komunistyczne chciały się pozbyć Tych, którzy marzyli o wolnej, niepodległej i suwerennej Polsce.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w naszej szkole był realizowany projekt „Żołnierze Wyklęci – bohaterowie, o których nie można zapomnieć”. W klasach IV – VIII ze względu na pandemię COVID – 19 i zdalne nauczanie wybrani uczniowie na wideolekcjach przybliżali kolegom sylwetki „żołnierzy wyklętych”. Natomiast klasy I – III uczestniczyły w spotkaniu z Panem Sławomirem Ciukiem (dziadek Krystiana Ciuka z klasy II a), którego tata płk Tadeusz Ciuk ps. „Trzask” podczas II wojny światowej walczył pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego”, a po wojnie w 1951 roku za swoją działalność antykomunistyczną został aresztowany i osadzony w więzieniu w Kielcach na ulicy Zamkowej, gdzie był przez cztery miesiące przesłuchiwany i katowany. Pan Sławomir udostępnił również pamiątki po swoim tacie, które zostały zaprezentowane podczas spotkania. Ponadto uczniowie klasy III a przygotowali pod kierunkiem pani Małgorzaty Węgłowskiej i pana Damiana Garbali wystawę o „żołnierzach wyklętych”, a uczniowie klasy II a pod kierunkiem pani Katarzyny Kumalskiej wystawę drzew genealogicznych swoich rodzin w ramach poszukiwania swoich korzeni. Obie wystawy zostały zaprezentowane w szkole i wpisały się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.