HYMN SZKOŁY posłuchaj

Andrzejki w świetlicy

Utworzono: 03 grudzień 2018 Opublikowano
M.K.; K.B. Odsłony: 259

W dawnych czasach, pod koniec każdego roku, kiedy wieczory stawały się coraz dłuższe, dzieci, młodzież i dorośli zbierali się w jednym domu, aby wspólnie spędzać czas bawiąc się i śpiewając. Najważniejszymi takimi spotkaniami były wieczory poprzedzające imieniny Katarzyny i Andrzeja.

Był to bowiem okres wróżb, które miały charakter matrymonialny - chłopcy wróżyli sobie w katarzynki, a dziewczęta na św. Andrzeja. Z czasem katarzynkowe wróżby zaniknęły, a tradycja andrzejek pozostała do dziś - traktuje się je z przymrużeniem oka i pozwala na to, by brały w nich udział także dzieci. Jakie imię będzie nosić osoba, która mnie pokocha? Kim zostanę, jak urosnę? Co czeka mnie w najbliższej przyszłości? – na te i wiele innych pytań szukały odpowiedzi nasze świetliczaki, które z wielkim zaciekawieniem i zaangażowaniem wzięły udział w andrzejkowym popołudniu z wróżbami.